Материал: Вивчення та виявлення найбільш важливих і потрібних фонетичних правил у вивченні української мови в початковій школі

Внимание! Если размещение файла нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам

Берег, плуг, стріха, пух, щука, смак, молоко, мука, горіх, смуга, горох, казати, просити, косити, кликати, скакати.

Розподільний диктант.

Слова з “о” та “е” після ж, ч, ш, щ записати у дві колонки.

Чернівці, чорніти, черствий, четвер, чоло, чохол, вечоріє, шершавий, жорстокий, чоловік, шепіт, шолом, женці.. Підсумок.

. Чому голосні називають співучими звуками?

. Що характерно для творення приголосних звуків у порівняння з голосними?

. Які пари приголосних звуків виділяються у фонетичній системі сучасної української літературної мови?. Домашнє завдання.

Зробити транскрипцію даних слів: вокзал, просьба, молотьба.

ДОДАТОК Б

Тема. Вимова дзвінких приголосних звуків перед глухими.

Мета. Вправляти учнів у літературній вимові приголосних звуків перед глухими, виробляти навички правильного написання слів на дану орфограму. Вдосконалювати навички письма під диктовку.

Обладнання. Таблиця «Пиши красиво і правильно», таблиця парних дзвінких і глухих звуків, кольоровий папір, ватман з малюнком листочків, малюнок із зображенням Весни.

Хід уроку

І. Організація класу

Гомінка, немов сопілка,

Запашна, як вишні гілка,

Мусим завжди, я і ти,

Рідну мову вчити й берегти.

ІІ. Актуалізація опорних знань

. Перевірка домашнього завдання (з елементами творчості).

Скласти речення з одним із слів (на вибір) домашньої вправи 206. Основна умова успішної відповіді - правильно вимовити слово з вправи.

(Створення ситуації успіху)

Що ми вчилися робити на минулому уроці. (Вимовляти дзвінкі та глухі приголосні., розрізняти їх).

Чи всі навчилися це робити?

Перевіримо, як ви навчилися це робити.

Робота в групах (на листочках)

Напишіть десять слів, щоб у них не було жодної глухої приголосної.

Молодці! Ви всі можете похвалитися своїми знаннями.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми уроку

Сьогодні я зустріла одну пані. Вана подарувала нам незвичайний букет. Але погляньте, тут зображені тільки зелені листочки, а квіточки відсутні. Вони з’являться в процесі нашої роботи. Виконавши гарно кожне завдання, ви повинні вирізати пелюстку і приклеїти до серцевинки. В кінці уроку у вас вийде квітка, яку ви прикріпите до нашого букета.





Починаємо роботу!

ІV. Робота над закріпленням і поглибленням вивченого матеріалу

. Каліграфічна хвилинка.

дь уб уж голуб

Доберіть слова з цими буквосполученнями.

Підкресліть у них дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі - двома.

Молодці! Виріжте і приклейте першу пелюстку.

. Диктант безперервної дії.

(3-5хв.)

Я читатиму текст без повторення речень, дещо швидше, ніж під час звичайних диктантів. Вам самим треба здогадатися, на які правила цей текст.

Настав березень. Було вогко й холодно. Сірі хмари струшували на землю легкі сніжинки. Іноді вони падали дощем. Усе чекало прихід весни. (За Ю. Старостенком)

Прочитайте слова, які починаються глухими приголосними (дзвінкими)?

Назвіть слово, яке складається з одного дзвінкого звука. Це головне чи службове слово? Доведіть.

Виріжте другу пелюстку і приклейте.

3. Коментоване письмо (вправа 207)

Допишіть слова за зразком.

Прочитайте слова правого стовпчика, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими.

Ви молодці! Виріжте третю пелюстку і приклейте.

. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 209)

Прочитайте і спишіть текст.

Скільки в тексті спонукальних речень? (Три речення)

Назвіть виділені букви в словах, вимовте звуки.

Складіть звукову модель слова смужка.

- о - - о (смужка)

Поміняйтеся зошитом з сусідом. Перевіримо роботи.

Чи всі виконали роботу? Молодці! Створюємо далі квітку.

. Диктант відгадок.

Я зачитую загадки. Ніхто не називає відгадки вголос, а лише записує слово в зошит. Якщо не знаєте слова, робіть пропуск в рядку.

Стоїть хлопчик під пеньком,

Накрив голову брильком. (Гриб)

Сидить дід за подушками

І стріляє галушками. (Град)

У бабусі на городі

Дивина росте та й годі.

Круглобока, наче м’ячик,

Та чомусь вона не скаче. (Гарбуз)

Хто завжди правду каже? (Дзеркало)

Відгадайте, діти, хто

Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

Серед трав, кущів, калюж

Не плазує і не йде -

Та усіх кудись веде. (Стежка)

В золотий клубочок

Сховався дубочок. (Жолудь)

Живе вона у морі синім,

Та не тюлень це, і не морж.

Я підкажу вам: це - рибина,

Ну, а звуть цю рибу …(йорж)

Всім дорогий, виріс у полі

На добрій землі,

Місце найкраще

Знайшов на столі. (Хліб)

Підкресліть у словах-відгадках букви, що позначають дзвінкі приголосні звуки. Правильно вимовляйте ці слова. (Взаємоперевірка)

Наша квітка з кожним разом стає кращою і кращою.

Фізкультхвилинка

(Проводить найактивніший учень)

. Робота в парах

Вправа-пустунка (за матеріалом вправи 210).

а) Самостійне вивчення завдань вправи;

б) словникова робота (кізка - кіска);(використати малюнки)







в) коментоване списування речень вправи 210.

- Вирізаємо сьому пелюстку.

. Міні-тестування (карточки)

Познач слово з наголосом на другому складі.

а) значення б) основа в) шоколад

Познач, яке з поданих слів є перевірним для інших.

а) гриби б) гриб в) грибний

Познач слово, в якому замість пропуску необхідно вставити букву г.

а) дзи_а б) _анок в) доро_а

Познач слово, яке неправильно поділено для переносу.

а) бджо-ла б) ку-ку-руд-за в) джме-лик.

Перевіримо ваші роботи. Молодці! Ви були уважними. Вирізаємо наступну пелюстку.

ІV. Підсумок уроку

Гра «Продовж речення» (технологія «Незакінчене речення»)

Дзвінкими називають …

Глухими називають …

Парні дзвінкі і глухі приголосні …

В українській мові дзвінкі приголосні в кінці слова …

Молодці! Приклеїмо останню пелюстку. Покажіть свої квіти.

Підійдіть по черзі і приклейте свою квітку до нашого букета.

Яка ж красуня подарувала нам такий красивий, веселий різнобарвний букет?

Правильно.(Вивішується малюнок Весни) Це вона, чарівниця Весна.

Про неї ми поговоримо на уроці «Я і Україна».. Домашнє завдання

Вправа 211, відповіді на питання на с.88 (усно)

Ось і пролунав дзвінок,

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі!