Мета:
узагальнити та систематизувати знання про становлення та занепад середньовічної державності на українських землях;
розвивати вміння аналізувати історичні факти й події, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки, висловлювати власну думку, давати характеристику історичним діячам;
виховувати повагу до історії своєї країни та свідому дисципліну.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Вид уроку: вікторина.
Обладнання: роздатковий матеріал (картки з датами).
Основні поняття: князь, язичництво, племінні союзи, князівство, десятина, варяги, гості, данина.
Педагогічні методи: словесні: бесіда, опитування, тестування, ігрові методи.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
Методичні рекомендації
Урок проходить у вигляді змагання двох команд. Клас заздалегідь об’єднується у дві команди, кожна з яких обирає собі капітана.
Правила гри
1. На уроці учні будуть працювати в групах, урок проходитиме у вигляді змагання між ними.
. Командам буде запропоновано сім конкурсних завдань, за які будуть нараховуватися бали. За кожне завдання - певна кількість балів.
. За учнів, які не працювали впродовж уроку, з команди будуть зніматися бали (один учень - один бал).
. За кожне доповнення команда отримує додатковий бал.
. Учні з команди-переможниці отримують наприкінці уроку оцінки, на один бал вищі від зароблених.
. Перемагає та команда, яка отримає більшу кількість балів.
У кінці уроку капітани команд виставляють оцінки членам своїх команд. Ці оцінки будуть узгоджені з учителем.
II. Основна частина уроку
Завдання 1. Історичний марафон
Команди називають по черзі поняття і терміни з теми та пояснюють їх.
Наприклад: Князь (княгиня) - титул голови феодальної монархії, або будь-якої іншої політичної системи (удільного князівства), великого посадовця чи вельможі у 8-20 століттях.
Язичництво - релігії, для яких характерними є віра в багатьох богів, поклоніння явищам природи, предметам тощо.
Племінні союзи - об’єднання племен. На території України мешкали сім племінних об’єднань: поляни, деревляни, волиняни (дуліби, бужани), сіверяни, уличі, тиверці, хорвати (білі хорвати). Згадуються в «Повісті минулих літ», назви перестають вживатися в XI ст.
Князівство - державне утворення або територія на чолі з князем.
Десятина - у Київській державі відрахування на користь церкви з доходів усіх князівських володінь та прибутків усіх землевласників.
Варяги - давньоруська і візантійська назва жителів Скандинавії, відомих у Зах. Європі під іменем норманів. У ІХ-ХІ ст. в. наймалися на службу до руських князів, воювали, виконували функції послів, торгували на шляху «з в. у греки».
Гості - купці, які торгують з далекими країнами
Данина - у стародавні часи назва натурального або грошового податку, що сплачувався підкореними племенами своїм переможцям. У IX ст. київські князі перетворили д. на прямий держ. податок, що сплачувався всім населенням держави
Цей перелік триває доти, поки не будуть названі всі основні терміни теми. У цьому конкурсі перемагає та команда, яка останньою називає якийсь термін. Вона отримує п’ять балів, а друга команда - три бали.
Завдання 2. Історичний поєдинок
Команди задають одна одній питання (по три - кожній команді).
Завдання 3. Фахівці з культури
1. При якому храмі Русі, згідно з літописом, була створена перша бібліотека? (у Софіївському соборі в Києві)
. Із рук правителя якої держави княгиня Ольга прийняла хрещення? (Візантійської імперії - Василя Мономаха)
. Вплив якої культури мав вирішальне значення для розвитку культури Київської Русі? (візантійської)
. Главою християнської церкви в Київській Русі був. (митрополит)
. Хто був засновником нинішнього російського міста Ярославля? (Ярослав Мудрий)
. Який монастир був заснований у 1051 р. монахами Антонієм та Феодосієм? (Києво-Печерський)
. Ким було започатковано на Русі школи? (Володимиром Великим)
. Які історичні особи Київської Русі були причислені до лику Святих? (Ольга, Володимир, Борис, Гліб, Антоній, Феодосій)
. Який матеріал використовувався для написання книг у Київській Русі? (пергамент)
. Про якого князя літописець писав: «Став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне? (Володимира Святославича)
За правильну відповідь команда
отримує 1 бал, за відповідь питання суперника 2 бали.
Завдання 4. Кому належать вислови?
1) «Хай це буде матір’ю городам руським». (Олег)
) «Я, сину, пізнала Бога і радуюся, а коли і ти пізнаєш Бога, то почнеш радіти». (Ольга)
) «Хочу іти на ви». (Святослав)
) «Ти, княже, чужу землю шукаєш і глядиш, а свою залишив» (Кияни)
) «Оце приходили до мене болгари, кажучи: «Прийми закон наш». Потім прийшли німці, і ті хвалили закон свій...». (Володимир)
) «От я і відходжу із цього світу, а ви, сини мої, живіть між собою в любові, бо всі ви брати від одного батька і однієї матері». (Ярослав)
За правильну відповідь команда отримує 1 бал, за відповідь питання суперника 2 бали.
Задання 5. Відгадай подію
Завдання полягає в тому, що учні
мають записати якомога більше дат, наведених у таблиці (кожній команді
надається таблиця з датами), та пояснити зміст подій, пов’язаних із ними. Та
команда, яка краще розкриє своє завдання виграла.
Таблиця 1
Для першої команди
|
1068 |
1097 |
957 |
1072 |
|
1113 |
1051 |
1036 |
1039 |
Таблиця 2
Для другої команди
|
860 |
1037 |
945 |
1043 |
|
907 |
988 |
965 |
882 |
- Аскольдове хрещення;
- вбивство Олегом Аскольда і Діра;
- похід Олега на Візантію (прибив щит на воротах Царгорода);
- повстання древлян, вбивство Ігоря;
- дипломатична місія Ольги до Візантії;
- розгром Хозарського каганату Святославом;
- хрещення Русі;
- розгром печенігів під Києвом Ярославом;
- закінчення будівництва Софійського собору;
- заснування Київської митрополії;
- митрополитом стає Іларіон - русин; заснування Києво-Печерської лаври;
- повстання в Києві проти Ізяслава; битва на річці Альта проти половців;
- з’їзд князів у Вишгороді, «Правда Ярославичів»;
- Любецький з’їзд;
- повстання в Києві, початок правління в Києві Володимира Мономаха.
За правильну відповідь команда отримує 1 бал, за відповідь питання суперника 2 бали, за доповнення відповіді опонентів 1,5 бали.
Завдання 6. Відгадай битву
Учитель зачитує уривки з основних битв, а учні повинні назвати, про яку йдеться. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал.
. …а у города того залишились два (татарські) воєводи Цигиркан і Тешюкан на Мстислава і зятя його Андрія і на Олександра Дубровицького: бо було два князя з Мстиславом. Тут ж бродники з татарами були, і воєвода їхній Плоскиня, і той окаянний цілував хрест чесний Мстиславу і обом князям, що їх не уб'ють, але відпустять за викуп, і збрехав окаянний: передав їх, зв'язавши, татарам; а город взяли і людей посікли і тут кістьми пали; а князів вони задавили, поклавши під дошки, а самі зверху сіли обідати, і так життя їх (князів) скінчилось. (Битва на Калці)
. І коли побачив Данило, що ляхи кріпко ідуть на Василька, «кєрліш» співаючи, і сильним голосом ревли у війську їх, коли ж побачив Данило зблизька битву Ростиславову і Філю, воєводу угорського, що стояв у задньому полку із хоругвою і казав: «Руси скорі є на битву, але вистіймо перед натиском їх, бо вони не видержують довгий час у січі»,- бог, однак, не послухав нахваляння його,- то рушив на нього Данило зі стольником Яковом Марковичем і з боярином Шелвом. (Битва під Ярославом)
. І коли ото були вони один поблизу одного, то бог розігнав млу і прояснилось. І таким чином стали війська насупроти, дивлячись одні на одних... І зступилися полки, і була січа люта, і билися вони од полудня до вечора, і настало серед них замішання, і не знали вони, котрі побідили: Ізяслав гонив галичан, а брати його повтікали. Бо тоді побіг Святополк [Мстиславич], володимирський князь, а вслід за ним і Володимир Мстиславич, і Мстислав Ізяславич. Ізяслав же тут і став на бойовищі на ніч, а галичани вбігли тоді в город свій Теребовль. Ізяслав бо захопив галицьких мужів, а галичани захопили Ізяславових у розвідці. (Битва над Серетом)
. Святополк же, прогнавши Давида, почав замишляти проти Володаря і проти Василька, говорячи: «Адже се є волость отця мойого і брата». І пішов він на них, і коли почули це Володар і Василько, [то] пішли вони насупроти, взявши хреста, якого він цілував із ними на тім, що «на Давида я прийшов, а з вами обома хочу мати мир і любов». І переступив Святополк хреста, надіючись на множествовоїв. (Битва на Рожному Полі).
. ...обступила Київ сила татарська, і був город в облозі великій. І пробував Батий коло города, а вої його облягали город. І не було чути нічого од звуків скрипіння возів його, ревіння безлічі верблюдів його, і од звуків іржання стад коней його, і сповнена була земля Руська ворогами. (Облога Києва 1240)
. Я, Святослав, князь руський, як і клявся, так і скріпляю договором цим клятву свою. І хочу мати мир і справжню любов з кожним із великих, царів грецьких, і з Василем, і з Костянтином, і з богоданними царями, і з усіма людьми вашими, як і вся мені підвладна Русь, бояри і інші,- до кінця віку. Я ніколи не буду посягати на землю вашу, ані збирать [проти неї] людей, ані іншого народу не приведу на землю вашу чи на інші землі, що під владою грецькою, ані на володіння Корсунські з усіма їхніми городами, ані на землю Болгарську. (Доростольська оборона)
Завдання 7. Складання історичного есе
Есе буде складатися з трьох частин:
. Вступ. Одне-два речення, які пояснюють головну ідею або тему есе.
. Основна частина. Факти, докази, пояснення, які підтримують головну ідею (4-6 речень).
. Висновок. Підсумкове речення, яке висловлює головну думку всього сказаного.
Потім команди отримують теми для складання есе.
команда. Які особливості політичного життя спостерігались в Київській Русі?
команда. Які основні тенденції економічного розвитку спостерігалися в Київській Русі?
Для складання есе учням дається 5 хв. Слово для відповіді надається одному представнику, який висловлює точку зору всієї команди. Максимальна оцінка конкурсу 6 балів.
ІІІ Підбиття підсумків. Оголошення результатів
Капітани команд виставляють оцінки членам своїх команд
Оцінки узгоджуються з учителем
ІV. Домашнє завдання
1. Готуватися до контрольної роботи
. Скласти кросворд
. Двом-трьом учням підготувати повідомлення на 2-3 ст. на вільну тематику.
ігровий соціальний особистісний історія
2.2 Застосування КВК для визначення здібностей учнів
Тема IV. Матеріальний і духовний світ Європейського Середньовіччя (7 клас)
Мета:
- закріпити та узагальнити знання учнів по темі;
сприяти формуванню історичного мислення на основі розвитку їх пізнавальної активності і творчих здібностей;
виховувати повагу до культурної спадщини народів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Вид уроку: КВК
Обладнання: роздатковий матеріал: картки з висловами, зображення споруд; карта середньовічної Європи .
Педагогічні методи: словесні: бесіда, опитування, тестування, метод гри з командами.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
Методичні рекомендації
Урок проходить у вигляді змагання двох команд. Клас заздалегідь об’єднується у дві команди, обирає назву команди та речівку та капітана.
Правила гри
1. На уроці учні будуть працювати в групах, урок проходитиме у вигляді змагання між ними.
. Кожна команда обирає одного учня від команди в журі.
. Командам буде запропоновано вісім конкурсних завдань, за які будуть нараховуватися бали. За кожне завдання - певна кількість балів.
. За кожне доповнення команда отримує додатковий бал.
. Учні з команди-переможниці отримують наприкінці уроку оцінки, на один бал вищі від зароблених.
. Перемагає та команда, яка отримає більшу кількість балів.
У кінці уроку члені журі на чолі з вчителем оголосять результат КВК і оголосять команду яка перемогла.
II. Основна частина уроку
Завдання 1. Представлення команди
Кожна команда повинна: сказати назву своєї команди, з чим вона асоціюється та чому вони обрали саме її.
Завдання 2. Розминка
Кожна команда отримує картки, на
яких написані, п'ять історичних термінів. Протягом 3 хвилин командам необхідно
написати визначення цим термінам. За кожну правильну відповідь -1 бал. Журі
відстежує час, підраховує кількість правильних відповідей.
|
1 команда |
2 команда |
|
1. Абат - (керівник монастиря). 2. Пергамен-( папір зі шкіри молодих телят). 3. Замок -(житло феодала). 4. «Щитові гроші»-(особливий внесок королю). 5. Лицар - ( кінний воїн). |
1. Дружина - (постійний загін). 2. Хроніки - (літописи). 3. Донжон - головна вежа). 4. Десятина (особливий податок на утримання церкви). 5. Ратуша - (будівля міської ради). |
Завдання 3. Історичний портрет
Кожна команда має скласти історичний портрет на вибір: Алкуїн, П’єр Абеляр, Фома Аквінський, Данте Аліг’єрі, Йоганн Гутенберг, Франечко Петрарка, Сандро Ботічеллі, Джованні Бокаччо.
Завдання 4. Крилаті вислови
Капітани команд витягують картки, на яких написані крилаті вирази. Команди повинні протягом 2 хвилин повинні пояснити суть крилатого вислову. За правильну відповідь присуджується 1 бал. Починає команда, яка набрала в розминці меншу кількість балів.
Вираз №1. « Якщо гора не йде до Магомета, Магомет іде до гори»
Вираз №2. « Париж вартий меси»
Вираз №3. « Ходити в Каноссу»
Вираз №4. « Кинути рукавичку»
Завдання полягає в тому, що кожній команді буде надано роздруківку з визначною спорудою, вони мають визначити:
) якій країні належить дана споруда;
) до якого стилю вона належить та охарактеризувати його;
) яке значення для країни мала та
споруда.
Команда 1. Колізей, Рим
Команда 2. Парфенон, Греція
Завдання 6. Історична плутанина
Команди отримують наступне завдання, в якому «історик» щось наплутав. Їм необхідно в текстах знайти допущені помилки.
За правильно виконане завдання команди отримують по 3 бали.
Текст для першої команди
«До кінця свого правління Карл Великий скорив багато народи і племена. В 801 році він прибув до Константинополя, де був проголошений великим князем. Але Франкська імперія була нетривкою і проіснувала недовго. У 810 році два онуки Карла Великого поділили імперію на дві частини. Настав час феодальної роздробленості» (необхідно знайти 6 помилок).
Текст для другої команди
«У травні 1385 року селяни кількох сіл поблизу міста Йорк підняли повстання. Їх очолив Гільом Каль. Вони рушили до столиці і влаштували там погром. Англійський король Карл Сміливий зі своїми наближеними сховався в замку Бастилія. Селяни взяли в облогу замок, і король був змушений піти на переговори. Повсталі вручили королю свої вимоги. І король, боячись гніву селян їх виконав». (Необхідно знайти 6 помилок).